Co zrobi Wróżka Zębuszka?

Wróżka Zębuszka – co zrobi, gdy dziecku wypadnie mleczny ząb

Mamy w domu 40 mleczaków. Wszystkie zdrowe i na miejscu, czyli tam, gdzie urosły. Wielkimi krokami zbliża się dzień, kiedy O po raz pierwszy straci ząbek. Już kilka razy mówiła, że „coś jej się rusza”, zaczęłam więc zbierać informacje, jak się przygotować do tego wyjątkowego zdarzenia.

Za „moich” czasów…

Traciłam swoje mleczaki w latach 80-tych ubiegłego stulecia. Miałam wiele szczęścia, bo Dziadek był zainteresowany skupem malutkich ząbków swoich wnucząt i płacił nam za nie po 100 zł za sztukę. To było 100 zł z Waryńskim. Moje koleżanki nie miały takich możliwości ani tyle szczęścia co ja, bo ich dziadkowie do niczego nie potrzebowali małych zębów.

Teraz czasy się zmieniły

i choć Dziadek dziewczynek chętnie by za zęba zapłacił, postanowiliśmy zmienić tradycję i wprowadzić do domu nieco magii. W ten sposób, przemycana w opowieściach, pojawiła się Wróżka Zębuszka. Spotykaliśmy tą małą czarodziejkę w różnych książeczkach, w których odwiedzała Świnkę Peppę albo żółwika Franklina. Dzieci bardzo ją polubiły i oswoiły się z tematem ewentualnej straty.

W sumie nie można się maluchom dziwić: małemu człowiekowi ciężko jest się pogodzić z nagłą utratą czegoś, co mu służy, i co jest z nim, odkąd pamięta. Pogodne historie o Wróżce Zębuszce (a dokładniej mówiąc całe serie książeczek o Franklinie, którego spotykają po kolei wszystkie stresy wieku dziecięcego) są tu znakomitą pomocą dla rodzica, bo oswajają dziecko z nowym zdarzeniem i pokazują, jak przez nie przejść oraz czego można się spodziewać.

Co zrobić, żeby Wróżka Zębuszka przyszła?

Dzieci wiedzą, że jak ząbek wypadnie, trzeba wieczorem włożyć go pod poduszkę. W nocy przychodzi Wróżka Zębuszka i zabiera ząbek, a pod poduszką zostawia błyszczącą monetę. Niestety nikomu jeszcze nie udało się jej zobaczyć. (Wróżki, ma się rozumieć).

O i Zo śmieją się z ząbkami - mleczakami


Dziecko, które traci mleczaki wie, ile jest warta błyszcząca moneta. Nietrudno się domyślić, że dwukolorowa moneta, najlepiej pięciozłotówka, jest najbardziej pożądana (o tak, dzieci od najmłodszych lat powinny znać wartość pieniądza).

Podobno niektóre dzieci dostają z tej okazji drogie zabawki, na przykład jedna z koleżanek O otrzymała lalkę Barbie. Inne dostają banknoty, bo zawsze banknot to więcej niż błyszcząca moneta. Każdy rodzic może decydować, jakie zwyczaje panują w jego domu, warto jednak przemyśleć strategię, bo Wróżka Zębuszka przychodzi do jednego dziecka… 20 razy!

Kiedy dzieciom wypadają mleczaki?

Pierwsze wypadają dolne jedynki – zazwyczaj około 5-6 roku życia. Prawie natychmiast zaczynają na ich miejscu kiełkować ząbki stałe. Następnie wypadają górne jedynki, potem dwójki itd. Ostatnie mleczne zęby, czyli piątki, wypadają, gdy dziecko ma 10-12 lat. Nastolatek przeżywa utratę zęba mniej intensywnie niż przedszkolak, jeśli jednak Wróżka Zębuszka nie straciła w międzyczasie poczucia humoru, być może i gimnazjaliście przyniesie błyszczącą monetę. Jeśli pod poduszką będzie na nią czekał mleczak, ma się rozumieć.

7 thoughts on “Wróżka Zębuszka – co zrobi, gdy dziecku wypadnie mleczny ząb”

  1. Super pomysł. A co dziadek zrobił ze skupionymi ząbkami od wnucząt…? Bo ja mam niezłą kolekcję.

  2. Wróżka płaci za wszystkie,zwłaszcza za te zepsute…! Z (dużego) doświadczenia wiem, że kwoty są nawet wyższe, pewnie z radości,ze „czarny” ząbek wreszcie wypadł 😀 Jeżeli ząb nie nadaje się do schowania pod poduszkę, bo jest w kawałkach,to chowamy jego narysowany portret,który jest wart tyle samo! Pozdrawiam wszystkie mamy 🙂

    1. Dziękuję za poradę eksperta, dobry pomysł z portretowaniem ząbków! U nas małe zmiany: O straciła prawą dolną jedynkę i zgubiła ją w trawie. Wróżka Zębuszka jednak dowiedziała się o tym wydarzeniu i 5 złotych znalazło się pod poduszką 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top