Czapka w warkocze robiona na drutach

Czapka w warkocze robiona na drutach – czapka Laura

Dzisiaj pokażę Ci, jak zrobiłam na drutach czapkę w warkocze. Efekt wzoru mnie zaskoczył i szczerze mówiąc, nie spodziewałam się, że takie ładne warkocze są tak proste do wykonania. Pierwszą taką czapkę wydziergałam, gdy mój staż robienia na drutach trwał zaledwie 3 miesiące. Byłam początkująca? Tak!

Czy uważam, że Ty też podołasz wyzwaniu? Tak!

Jeśli i Ty chcesz samodzielnie wydziergać czapkę w warkocze, zachęcam Cię do obejrzenia nagranego tutorialu. W nim tłumaczę i pokazuję, jak zrobić na drutach taką czapkę. Udzielam instrukcji krok po kroku, więc nie da się pogubić 🙂

Do zrobienia na drutach czapki z warkoczami użyłam:

  • włóczka Merino Extra Fine z firmy Drops, kolor 25 (średni róż). Znakomity skład: 100% wełny z merynosa. Zużyłam 2 motki tej włóczki,
  • druty 3 mm na żyłce 40 cm oraz 80 cm. Ja używam drutów z wymienną żyłką,
  • drut pomocniczy do robienia warkoczy,
  • 11 markerów, w tym jeden wyróżniający się,
  • igła dziewiarska do chowania ogonków włóczki.

Czapka w warkocze – co robiłam po kolei?

Najpierw nabrałam 132 oczka na druty. To nie przypadkowa liczba. Ponieważ wzór warkocz + pasek + przerwy między nimi to sekwencje powtarzające się na całym obwodzie czapki, liczba oczek musiała być wielokrotnością oczek z jednej sekwencji. U mnie sekwencja ma 12 oczek, a z doświadczenia w dzierganiu tą włóczką na drutach w rozmiarze 3 mm wiem, że około 130 oczek wychodzi idealnie na dorosłą głowę. Druga sprawa: liczba oczek musi być jednocześnie podzielna przez 4, bo sekwencja ściągacza w czapce to 2 OP + 2 OL.
Tak więc 12 oczek x 11 sekwencji = 132 oczka nabrane na początku robótki.

Zaczęłam od przerabiania ściągacza 2 OP + 2 OL. W tej robótce ściągacz ma 8 cm z zawinięciem tej samej długości.

Na filmie pokazałam też mój sposób na „załamanie” ściągacza, aby nie przesuwał się, ale utrzymywał w jednej, stałej pozycji.

Po ściągaczu przyszedł czas na warkocze – pokazałam, jak używać drutu pomocniczego i w jaki sposób zakręcać wzór warkocza w prawo albo w lewo (pestka!).

Zwężanie czapki u góry wymagało przejścia na dłuższą żyłkę i dziergania techniką magic loop. Estetyka zakończenia to kwestia decyzji, które oczka przerabiać razem w jakiej kolejności – wszystko pokazuję dokładnie na filmie.

To co, czapka w warkocze? 🙂

Jeśli na czapkę jest już za ciepło, a chcesz zrobić jakiś przyjemny, szybki projekt, zobacz tutorial, jak zrobić na drutach najprostszą opaskę.

Ściskam i nie połam drutów!
Marta

Różowa czapka w warkocze robiona na drutach z instrukcją wykonania.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top