naturalne ekologiczne środki czystości

Ekologiczny płyn do płukania tkanin – jak zrobić? [Zielona Seria]

Naturalne, niedrogie środki czystości

Tak naprawdę wcale nie trzeba go robić, bo jest w prawie każdym domu. Ekologiczny płyn do płukania tkanin jest tani i całkowicie naturalny. Doskonale nadaje się do sprzątania, świetnie rozpuszcza kamień, bez niego marynata nie byłaby sobą, a pikle piklami.

Ocet – 10-procentowy, spirytusowy, butelka w sklepie kosztuje półtora złotego.

Składniki:

Pachnie okropnie. Na samą myśl o tym, że mam wycierać twarz w ręcznik wykąpany w occie ciarki przechodziły mi po plecach. Wyczytałam jednak, że zapach staje się niewyczuwalny, ponieważ…

Sposób użycia:

…dodajemy go niewiele. Po dodaniu kilku kropel ulubionego olejku eterycznego pranie pachnie nawet… ładnie! Spróbowałam, więc dzielę się dobrym skutkiem.

Do jednego prania do cyklu płukania wlewam tyle octu, ile do tej pory lałam płynu do zmiękczania tkanin. Jeśli woda w kranie jest bardzo twarda, konieczne będzie zwiększenie tej ilości, ale jeśli ktoś ma Wielkie Szczęście i mieszka w górach, a z kranu leci mu Muszynianka, można octu użyć mniej.

Dla nadania przyjemnego aromatu dodaję jeszcze 4 krople olejku eterycznego. Pościel zawsze piorę w lawendzie, a ubrania różnie, ostatnio dominują w naszej pralni nuty cytrusowe: mandarynka i grejpfrut. W sumie dozwolony jest każdy zapach, który lubimy.

Zimą, kiedy grasowały wirusy i cała rodzina chodziła przeziębiona, do każdego prania dodawałam olejek eukaliptusowy, który ułatwia oddychanie przy katarze.

Ciekawostka:

Ponieważ ten ekologiczny płyn do płukania tkanin (ocet po prostu) doskonale rozpuszcza kamień, zbędne jest używanie dodatkowych środków odkamieniających.

Masz inny sposób na płukanie tkanin? Podziel się w komentarzu, chętnie wypróbuję coś nowego!

2 thoughts on “Ekologiczny płyn do płukania tkanin – jak zrobić? [Zielona Seria]”

  1. Ja używam samego octu do płukania i po wyschnięciu pachnie proszkiem a octu nic a nic nie czuć.Pralka za to czyściutka w środku.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top