Przygotuj auto na zimę

Jak przygotować auto do sezonu zimowego?

Jak przygotować auto na zimę

Zabieramy się za samochód! Jak przygotować auto na zimę? Kilka prostych czynności wykonanych teraz pozwoli nam jeździć bezpiecznie i nie martwić się, że zima znów zaskoczyła kierowców.

Zmień opony na zimowe

Już teraz umów się do serwisu na zmianę opon. Pamiętaj tylko o bezpieczeństwie, po suchej drodze nie możesz się w nich nadmiernie rozpędzać. Podstawowe informacje powinny być na każdej oponie. Zwróć uwagę na bieżnik – powinien mieć co najmniej 6 mm głębokości. Z wytartym bieżnikiem po lodzie będziesz się ślizgać. Przy okazji sprawdź, czy koło zapasowe jest w dobrym stanie i przypomnij sobie, czy wiesz, jak je zmienić.

Kup zimowy płyn do spryskiwaczy

Nie musisz go natychmiast wlewać, możesz wozić go w bagażniku i uzupełnić, kiedy będzie trzeba. Zimowy płyn jest niezastąpiony przy bardzo niskiej temperaturze, bo nie zamarza. Letni nie poradzi sobie z mrozem, szczególnie jeśli nie parkujesz w zamkniętym garażu.

Przygotuj akcesoria zimowe

Skrobak do szyb, szczotkę do zgarniania śniegu, może też przyda Ci się specjalny preparat do odmrażania zamków. Tego ostatniego nie trzymaj w samochodzie, tylko w domu. Nie użyjesz go, jeśli okaże się, że zamek zamarzł, a Ty nie masz do niego dostępu.
Jeśli mieszkasz w górach, albo planujesz je odwiedzić, pomyśl o łańcuchach na koła. Przemyślany zakup przed sezonem może Ci oszczędzić stresu, kiedy podjeżdżając pod górkę, samochód zacznie się ślizgać. Wiem, o czym mówię. Łańcuchy to nie taki zły pomysł. Jeśli planujesz wyjazd na narty samochodem do Austrii lub Włoch, musisz je mieć. Są drogi, na które można wjechać wyłącznie w łańcuchach.

Wymień dywaniki na gumowe

Gumowe mają wysokie brzegi i nawet jeśli wniesiesz dużo śniegu, z łatwością będziesz mogła go posprzątać. W niektórych samochodach w standardzie są tekstylne dywaniki, te jednak przepuszczają wodę. Skutkiem może być nieprzyjemny zapach i uczucie przykrej wilgoci aż do lipca.

Posprzątaj w aucie

Zrób to, póki jeszcze nie jest zbyt zimno. Sprzątanie w mrozie samochodowi wprawdzie nie zaszkodzi, ale Tobie może. Poza tym zawsze warto mieć posprzątane auto, takim się przyjemniej jeździ o każdej porze roku.

Zrób przegląd

W serwisie specjaliści potwierdzą sprawność akumulatora, silnika i zadbają o to, by wszystko było jak należy. Nawet to, na czym się sama nie znasz.

Mój plan przygotowania samochodu na zimę jest prosty i zakłada, że na większość sytuacji będę przygotowana. Czy jest jeszcze coś, co Ty zawsze robisz z samochodem przed zimą?

Opt In Image
Zapisz się na newsletter

1 thought on “Jak przygotować auto do sezonu zimowego?”

  1. Ja polecam jeszcze założenie odpowiedniej folii ochronnej na lakier. W zimie szczególnie się to przydaje, wiem z doświadczenia. Dobre zabezpieczenie karoserii samochodu wykonasz w wielu zakładach w Warszawie. Nie jest to jakoś szczególnie drogie, a wpłynie też pozytywnie na wygląd auta. Polecam! 🙂

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *