Przygotuj auto na zimę

Jak przygotować auto do sezonu zimowego?

Zabieramy się za samochód! Jak przygotować auto na zimę? Kilka prostych czynności wykonanych teraz pozwoli nam jeździć bezpiecznie i nie martwić się, że zima znów zaskoczyła kierowców.

Zmień opony na zimowe

Już teraz umów się do serwisu na zmianę opon. Pamiętaj tylko o bezpieczeństwie, po suchej drodze nie możesz się w nich nadmiernie rozpędzać. Podstawowe informacje powinny być na każdej oponie. Zwróć uwagę na bieżnik – powinien mieć co najmniej 6 mm głębokości. Z wytartym bieżnikiem po lodzie będziesz się ślizgać. Przy okazji sprawdź, czy koło zapasowe jest w dobrym stanie i przypomnij sobie, czy wiesz, jak je zmienić.

Kup zimowy płyn do spryskiwaczy

Nie musisz go natychmiast wlewać, możesz wozić go w bagażniku i uzupełnić, kiedy będzie trzeba. Zimowy płyn jest niezastąpiony przy bardzo niskiej temperaturze, bo nie zamarza. Letni nie poradzi sobie z mrozem, szczególnie jeśli nie parkujesz w zamkniętym garażu.

Przygotuj akcesoria zimowe

Skrobak do szyb, szczotkę do zgarniania śniegu, może też przyda Ci się specjalny preparat do odmrażania zamków. Tego ostatniego nie trzymaj w samochodzie, tylko w domu. Nie użyjesz go, jeśli okaże się, że zamek zamarzł, a Ty nie masz do niego dostępu.
Jeśli mieszkasz w górach, albo planujesz je odwiedzić, pomyśl o łańcuchach na koła. Przemyślany zakup przed sezonem może Ci oszczędzić stresu, kiedy podjeżdżając pod górkę, samochód zacznie się ślizgać. Wiem, o czym mówię. Łańcuchy to nie taki zły pomysł. Jeśli planujesz wyjazd na narty samochodem do Austrii lub Włoch, musisz je mieć. Są drogi, na które można wjechać wyłącznie w łańcuchach.

Wymień dywaniki na gumowe

Gumowe mają wysokie brzegi i nawet jeśli wniesiesz dużo śniegu, z łatwością będziesz mogła go posprzątać. W niektórych samochodach w standardzie są tekstylne dywaniki, te jednak przepuszczają wodę. Skutkiem może być nieprzyjemny zapach i uczucie przykrej wilgoci aż do lipca.

Posprzątaj w aucie

Zrób to, póki jeszcze nie jest zbyt zimno. Sprzątanie w mrozie samochodowi wprawdzie nie zaszkodzi, ale Tobie może. Poza tym zawsze warto mieć posprzątane auto, takim się przyjemniej jeździ o każdej porze roku.

Zrób przegląd

W serwisie specjaliści potwierdzą sprawność akumulatora, silnika i zadbają o to, by wszystko było jak należy. Nawet to, na czym się sama nie znasz.

Mój plan przygotowania samochodu na zimę jest prosty i zakłada, że na większość sytuacji będę przygotowana. Czy jest jeszcze coś, co Ty zawsze robisz z samochodem przed zimą?

1 thought on “Jak przygotować auto do sezonu zimowego?”

  1. Ja polecam jeszcze założenie odpowiedniej folii ochronnej na lakier. W zimie szczególnie się to przydaje, wiem z doświadczenia. Dobre zabezpieczenie karoserii samochodu wykonasz w wielu zakładach w Warszawie. Nie jest to jakoś szczególnie drogie, a wpłynie też pozytywnie na wygląd auta. Polecam! 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *